Skip to content

Боядисване на външни стени

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Избор на боя

    Акрилната боя (на водна основа) за стени е най-добрият избор за външните стени. Този вид боя ще ви помогне да направите стената водоустойчива, а в същото време ще позволява на влагата вътре в стената да се изпарява навън. Отстранете колкото може повече от препятствията, когато боядисвате външни стени, например кепенци, растения и храсти, бръшлян и т.н. Също така ще трябва да проверите фугите на зидарията и да махнете евентуалните дюбели, винтове, пирони и др.

  2. Ремонт на пукнатини и фуги по зидарията

    Ако възнамерявате да боядисвате стара тухлена стена, доста вероятно е част от фугите да са напукани или даже напълно разрушени. Ще трябва да отремонтирате това, преди да започнете боядисването. За целта ще трябва да премахнете повредените зони, да ги фугирате отново и да ремонтирате евентуални пукнатини и други проблеми.

  3. Отложения от сол

    Ако боядисвате нова стена, много е вероятно да забележите поява на сол и бели отложения по стената. Това е защото по нови стени може да има останала сол след изсъхването на влагата от стената. Можете да ги отстраните с телена четка или с многофункционален изстъргвач с почистваща четка. След това изчеткайте останалия прах с мека четка. Забележка: не допускайте почистените и сухи стени отново да се овлажнят! И не използвайте водоструйка, защото ще трябва да започнете целия процес отначало.

  4. Почистване на стената

    Винаги започвайте върху чиста стена. Ако стената е чувствителна на вода или живеете сред гора, със сигурност изпитвате проблеми с развитие на мъх или водорасли. Можете да ги почистите с телена четка или макетно ножче. След това обработете стената с разтвор 50/50 на белина. Оставете я да поработи няколко часа, а след това измийте обилно с вода. Уверете се, че стената е наистина суха, преди да започнете да боядисвате – за това ще са нужни няколко дни.

  5. Водоструйка

    С водоструйка ще имате възможност да премахнете повечето замърсявания от стената. В същото време ще можете да премахнете и по-голямата част от напуканата боя и други дефекти. Ако се налага, можете да обработите с препарат против мъх – оставете го да поработи и след това отново почистете стената с пръскане. След това изчакайте 14 дни, преди да започнете боядисването - разбира се, в зависимост от времето.

  6. Пълзяща влага

    Ако има проблем с влага в стената, първо трябва да се справите с него. Вероятната причина е липса на подходяща водоизолация между основите и стената. В такъв случай можете да добавите вентилационен отвор, например вертикален прорез във фуга, или да замените една тухла с вентилационна решетка.

  7. Стени с ронлива повърхност

    По-рано боядисвани стени може да бъдат засегнати от наслагване на прах, който ще попречи на доброто прилепване на новия слой боя. В такъв случай долната повърхност ще трябва да се фиксира със специален грунд. Добрата и здрава повърхност е много важна, иначе новият слой боя няма да прилепне хубаво и много скоро отново ще почне да се люпи.

  8. Оформете ивица в основата на стената

    На нивото на земята ще трябва да изчеткате долната част на стената от пръст и пясък, за да не се задръсти четката. Ако е възможно, изкопайте една тухла разстояние надолу, почистете пясъка и оставете да изсъхне. Първо нанесете грунд върху голите тухли и оставете да съхне за поне 12 часа. Ако ивицата до земята е в по-тъмен цвят, изпръсканото с кал ще е по-слабо забележимо.

  9. Покрийте вратата и дограмата

    Покрийте с фолио близките растения и храсти. Покрийте дограмата на прозорците и касите на вратите с предпазна лепенка. Първо боядисайте ръбовете на стената с голяма четка, а също и връзките с касите на вратите и дограмата на прозорците и водостоците. Внимавайте по повърхностите да има достатъчно припокриване и боядисвайте от сухите места към краищата на мократа боя.
    Не икономисвайте боя – ако не нанесете достатъчно, може да се получи неравномерен и петнист вид.
    Проверете номерата на партидите на използваната боя. Ако са различни, ще е доста вероятно да забележите разлики в цвета или разлики в цвета след продължителен период на съхранение.

  10. Нанасяне на боята

    За боядисването използвайте валяк с дълъг косъм. Тогава припокриването ще бъде по-слабо забележимо, а и ще можете да работите много по-бързо. Погрижете се валякът да бъде добре напоен с боя. Нанесете вертикална ивица боя. Напоете валяка с още боя и нанесете втора ивица на разстояние от 40 см. Сега минете над двете ивици боя по диагонал. Погрижете се да запълните с боя всички междини и фуги. След това боядисайте от тавана до средата на стената, а след това от там надолу до земята.
    След това продължете от лявата или дясната страна със следващата ивица боя. За по-малки площи или в близост до врати или дограма на прозорци използвайте по-тесен валяк за боя. Забележете, че това винаги ще е мокър боядисан ръб, както и че ще трябва да работите от сухите към мокрите места.

  11. Стълба или скеле

    Винаги избирайте за боядисване сух и безветрен ден. Използвайте бояджийска или единична стълба, която да е около метър над височината за работа. Внимавайте стълбата да е на здрава основа и добре закрепена, за да не паднете.
    Поставете стълбата под ъгъл около 15° спрямо стената. Винаги местете стълбата, ако при работа трябва да достигнете на повече от една ръка разстояние встрани.

  12. Опора

    Евентуална опора за стълбата ще ѝ придаде допълнителна стабилност и ще повиши безопасността при работа. Можете лесно да поставите опора на всяка стълба и това ще е много полезно например при работа през стърчащи водостоци. В общия случай опората ще увеличи разстоянието между стълбата и стената с 35 см. За по-голяма безопасност при работа най-добре е да наемете скеле или платформа за беритба на плодове.

  13. Покривни водостоци

    В много случаи ще се наложи поддръжка и за покривните водостоци и ръбове и ще трябва и те да се боядисат. Ако сте наели скеле или платформа за беритба на плодове, можете също да огледате добре техническото състояние на покривния водосток и да направите евентуални ремонти. Вижте също инструкциите "стъпка по стъпка" за "Поддръжка на улуци (съвети)".

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Боядисване на външни стени

4.1
4.1 of 5

414 брой гласове

  • 5
    218
  • 4
    109
  • 3
    30
  • 2
    15
  • 1
    42