Поддръжка на улуци (съвети)

90% of 100%

Добрите улуци отвеждат водата далече от стените и основите и не позволяват стените да бъдат засегнати от просмукване на влагата.

  1. Редовна проверка

    Улукът се състои от самия улук, заедно с водосточната тръба. Закрепването на улуците и на водосточните тръби трябва да се проверява редовно. Счупените скоби могат да променят положението или наклона на улука, което може да затрудни или даже да попречи на правилното оттичане.

  2. Видове улуци

    Обикновено улуците са с полукръгло или правоъгълно сечение. Те се монтират чрез скоби, закрепени за периферията на покрива или за стрехите на покрива или за дървена греда. При по-старите къщи понякога улуците са покрити с дървен капак, поддържан от трупчета.

  3. Оттичане

    Улукът трябва да е с достатъчен наклон, за да осигури правилно оттичане на дъждовната вода. Наклонът към водосточната тръба трябва да бъде около 3 мм на всеки метър.

  4. Предпазни решетки

    Улукът е естествено място за събиране на листа и боклуци, както и за птичи гнезда. Ако дъждовната вода не може да се оттича достатъчно след силен дъжд, улукът ще се препълни. Това може да доведе до течове в неочаквани места. Можете да предотвратите повечето проблеми, като поставите предпазни решетки за листа върху водосточните тръби. Те ще задържат по-едрите боклуци, така че водосточната тръба да не се задръства прекалено бързо. Предпазните решетки трябва да се почистват редовно, за да не се запушват.

  5. Запушвания

    Запушванията лесно могат да бъдат почиствани, като се свали капакът и се почисти водосточната тръба. Ако и самата подземна водосточна тръба е запушена, може да се опитате да я почистите с помощта на гъвкава тел за отпушване на канали. След това изплакнете добре водосточната тръба с градински маркуч. За да почистите боклуците, причинили запушването, може да използвате и водоструйка. Важно е отточните тръби в земята да бъдат с достатъчен наклон и да няма локални отлагания, които да доведат до натрупване на мръсотия на дъното на тръбата. Достатъчен е наклон от 1 см на метър.

  6. Микроскопични дупчици и пукнатини

    Натоварванията и киселинните дъждове може да атакуват поцинкованите улуци, което води до микроскопични дупчици или пукнатини. Ако това се случи, не винаги се налага да сменяте улука – обикновено е лесно можете да го поправите. Запоените с припой връзки също периодично трябва да се проверяват за пукнатини.

  7. Дребни поправки

    Микроскопичните дупчици могат да бъдат запечатани с помощта на гъвкава мрежа с битумно покритие от долната страна. Най-напред грижливо почистете улука, след това нагрейте мрежестата тъкан с пистолет за горещ въздух или горелка докато битумът започне да се топи. След това силно притиснете този материал на мястото му и го покрийте с херметизатор за покриви.

  8. Големи поправки

    Големите дупки и пукнатини могат да бъдат поправени с два слоя битумно покритие. Най-напред грижливо почистете улука. След това нанесете с четка първия слой разредено покритие и покрийте връзките с парче еластична тъкан. Щом покритието изсъхне, нанесете втори слой неразредено покритие.

Rating

Дайте оценка на тази инструкция 'стъпка по стъпка'.

Поддръжка на улуци (съвети)

4.5
4.5 of 5

92 общо

  • 5
    66
  • 4
    16
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    7