Skip to content

Завинтване в метал

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Болтове и винтове

    Болтовете и винтовете за метал се предлагат с най-различни форми на главата, например:
    1. шестостенна глава
    2. кръгла глава
    3. скрита глава
    4. цилиндрична глава
    5. скрита глава с вътрешен шестостен
    6. цилиндрична глава с вътрешен шестостен
    7. скрита кръстата глава
    8. насечена глава

  2. Гайки

    Гайките се използват за различни цели и се предлагат в най-различни видове и размери. Най-разпространените видове са:
    1. гайка с шестостенна глава
    2. кръгла гайка
    3. контрагайка
    4. глуха гайка
    5. коронна гайка
    6. крилчата гайка

  3. Шайби

    Шайбата се поставя под винт, болт или гайка и разпределя натиска, за да предпази обработвания детайл по време на завиване или развиване на гайката. Шайбата може да служи и за влагоизолация на сглобката.
    1. обикновена шайба
    2. пружинна шайба
    3. назъбена шайба
    4. зегеров пръстен (вътрешен)
    5. зегеров пръстен (външен)
    6. О-пръстен

  4. Избор на правилния гаечен ключ

    Размерите на гайките и болтовете често се обозначават с размерите на метрични резби, например: болт M8. За всеки размер гайка или болт има съответния размер глава или гаечен ключ. В Европа тези размери се посочват в милиметри (мм).
    Размерите на болтовете и гаечните ключове са показани в таблицата по-долу:

    Болт     Гаечен ключ
    M3        5.5
    M4        7
    M5        8
    M6        10
    M7        11
    M8        13
    M10      17
    M12      19
    M14      22
    M16      24
    M18      27
    M20      30
    M22      32
    M24      36
    M27      41
    M30      46
    M33      50
    M36      55

  5. Отворен гаечен ключ

    Отворените гаечни ключове обикновено са с две глави с различен размер, за да можете да затягате и развивате всички най-често използвани размери гайки и болтове с малък брой гаечни ключове (6-7 мм, 8-9 мм, 10-11 мм, 12-13 мм, 14-15 мм, 16-17 мм и 18-19 мм).

  6. Затворен гаечен ключ

    Главата на затворения гаечен ключ има 12 вътрешни зъба и обхваща изцяло главата на гайката или болта. Този гаечен ключ позволява прилагането на голяма сила (но трябва да е паснал добре, обхващайки изцяло главата на гайката или болта!).

  7. Втулка

    Втулковият гаечен ключ с набор от втулки с различни размери е полезен и многофункционален инструмент. Втулковият гаечен ключ има избор на посока наляво/надясно, така че може да се използва както за завинтване, така и за развинтване на гайки и болтове.

  8. Звездообразен гаечен ключ

    Звездообразният гаечен ключ е с тръбна форма в края, така че да пасва на гайка или болт с определен размер. Този вид гаечен ключ е особено полезен за трудно достъпни гайки и болтове в отвор, който е прекалено дълбок за отворен или затворен гаечен ключ или за втулка. В краищата на тръбата има два отвора, в които може да поставите метална тръба или отвертка, за да приложите повече сила при завъртане на гаечния ключ.

  9. Раздвижен гаечен ключ

    Този гаечен ключ има челюсти, които се регулират чрез завъртане на колелцето в горния край на дръжката, затова пасва на гайки и болтове с различни размери. Забележка: главата на гайката или болта може лесно да се повреди, ако челюстите на раздвижения гаечен ключ не пасват здраво.

  10. Шестостенен ключ

    Шестостенният ключ е с извито под прав ъгъл тяло и шестостенна глава в единия или и в двата края. Шестостенните ключове се използват за затягане и развиване на болтове с вътрешен шестостен.
    Стандартните размери са: 1, 2, 3, 4, 5, 5½, 6, 8 и10 мм.

  11. Болтове с шестостенна глава (къса резба)

    Болтовете с шестостенна глава и метрична резба се предлагат в размери от M4 до M24 и дължини от 20 до 200 мм. Използват се за съединяване на компоненти и материали. Затягат се с помощта на отворен или затворен гаечен ключ. Ще ви трябват два гаечни ключа: един, за да държите гайката, и друг, за да не позволите болтът да се завърти в това време. Гайките пасват на болтове със същите означения за размер.

  12. Болтове с шестостенна глава (цяла резба)

    Болтовете с шестостенна глава и цяла метрична резба се предлагат в размери от M4 до M16 и дължини от 6 до 200 мм. Те са със същия размер като горните болтове с шестостенна глава (с къса резба), но в случая имат резба по цялата дължина, която продължава до самата шестостенна глава.

  13. Болтове с вътрешен шестостен

    Болтовете с вътрешен шестостен и метрична резба се предлагат в размери от M3 и M12 и дължини от 6 до 120 мм. Главата на тези болтове е с вътрешен шестостенен отвор и те се завиват или развиват с шестостенен ключ. Предимството на шестостенния ключ е много здравото захващане със съответния размер ключ. Освен това може да се използва на труднодостъпни места.

  14. Болтове с полукръгла глава

    Болтовете с полукръгла глава и метрична резба се предлагат в размери от M5 до M12 и дължини от 16 до 180 мм. Точно под гладката глава е квадратната шийка. Обикновено болтът се вкарва чрез удряне на главата, докато квадратната шийка влезе в материала. След това болтът е здраво фиксиран и не се върти, докато затягате гайката. Закръглената глава е не само за красота, но и за допълнителна сигурност – болтът не може да се развие отвън, което го прави идеален за монтаж на порти и гаражни врати.

  15. Метални винтове

    Металните винтове с цилиндрична глава и метрична резба се предлагат в размери от M2 до M4 и дължини от 4 до 30 мм.

  16. Винтове за дърво/самонарязващи винтове

    Винтовете за дърво (самонарязващи винтове) с цилиндрична глава, с поставяне с PH или PZ и самонарязваща резба се предлагат в размери от 2,2 до 3,5 мм и дължини от 6,5 до 38 мм.
    Стеблото на винта има силно заострен връх и едра резба, която продължава до самата глава на винта. Това означава, че винтът лесно се зацепва в материала и дори оформя нарез, докато го затягате. Непременно пробийте предварителен отвор със свредло с диаметър, по-малък от диаметъра на стеблото на винта.

  17. Рапидни винтове

    Когато трябва да съедините два листа метал, е удобно да използвате рапидни винтове. С тези винтове няма нужда от предварително пробиване на отвори.

    Рапидните винтове са подходящи за съединяване на тънки до по-дебели листове метал, а също и на скоби към метални повърхности. В съчетание с фиксираща планка, те могат да се използват за здраво съединяване на части. Сглобяването е много по-бързо, отколкото със слепи нитове и болтове, освен това няма нужда от предварително пробиване. Тези винтове се предлагат в размери от 6 до 27 мм.

  18. Нарязване на вътрешна резба I

    Ако искате да нарежете вътрешна резба в метал, например за да поставите болт, трябва да използвате метчик. Преди да използвате метчика, трябва да пробиете отвора със свредло с диаметър, малко по-голям от сърцевината на метчика, но по-малък от външния диаметър на резбата на метчика.
    За да определите точния размер на отвора за пробиване, използвайте следното правило:
    Диаметърът на отвора, който ще пробиете, е 80% от обозначението за размер на метчика.
    Пример: за да нарежете резба M6, трябва да пробиете отвор с размер 6 x 0,8 = 4,8 мм или закръглено: 5 мм (вж. таблицата).

  19. Нарязване на вътрешна резба II

    След това използвайте стандартен комплект от 3 метчика, за нарежете резбата в предварително направения отвор. Това става на три етапа, като използвате трите метчика заедно с ръкохватка.
    • 1ви нарез: използвайте конусовидния метчик за предварително нарязване на резбата
    • 2ри нарез: използвайте междинния метчик за нарязване на по-дълбока резба
    • 3ти метчик: използвайте втория метчик за нарязване на резба с окончателния размер
    Ако нарязвате резбата ръчно, трябва да се уверите, че метчикът е под прав ъгъл към обработвания детайл. Много е важно постоянно да отчупвате и почиствате металните стружки: след всеки 2 завъртания в посоката на нарязване (по часовниковата стрелка) завъртайте метчика половин оборот в обратната посока. Така ще избегнете счупване на метчика. Използването на охлаждащо масло улеснява процеса. Можете да нарежете резбата и направо с електрическа бормашина, като използвате специални машинни метчици, които нарязват необходимата резба с едно движение. Машинните метчици са подходящи само за малки диаметри.

  20. Нарязване на външна резба I

    Можете да нарежете външна резба в детайл с кръгло напречно сечение, например прът, вал или тръба.
    Това се прави с помощта на флашка и държач. Флашките имат заточени режещи зъбци, които нарязват резбата от външната страна на металния детайл. Те нарязват резбата с окончателната дълбочина само с една операция. Размерът на флашката зависи от диаметъра на детайла. Флашките могат да се използват и за поправка на повредени резби на болтове.

  21. Нарязване на външна резба II

    Когато нарязвате резбата, трябва да упражните голяма сила, докато завъртате флашката надясно (по часовниковата стрелка). След всяко пълно завъртане на флашката я завъртете обратно на четвърт оборот, за да отстраните металните стружки. Постоянно проверявайте дали флашката е под прав ъгъл към детайла и използвайте масло за охлаждане при рязане, иначе няма да получите равномерна и качествена резба и нарязването ще бъде много трудно.

  22. Използване на слепи нитове I

    Слепите нитове се използват за съединяване на тънки материали или листове. Слепият нит е къс метален щифт от алуминиева тръбичка с удебелена секция в единия край. Пробийте отвор в двата детайла, които ще съединявате, и пъхнете слепия нит в отвора. Главата на слепия нит трябва да се подава изцяло от другата страна на детайла. След това фиксирайте слепия нит със занитващи клещи.
    Слепите нитове се предлагат във варианти с различен диаметър. Когато избирате сляп нит, гледайте не само размера им, но и дължината на свързващата секция.

  23. Използване на слепи нитове II

    Процедурата за сглобяване със сляп нит е следната:
    1 При първото затваряне на занитващите клещи, стеблото на нита се захваща и се вкарва навътре в детайла.
    2 Алуминиевата тръбичка се притиска към гърба на детайла
    3 Когато затворите клещите още, алуминиевата тръбичка се раздува
    4 Щифтът се отчупва, когато приложите достатъчно сила върху клещите
    Слепите нитове са много стабилни и не се махат лесно.
    Голямото предимство на слепите нитове е това, че можете да направите здрава сглобка дори на места, в които не можете да достигнете задната част на детайла. Това не е възможно, когато използвате гайки и болтове.

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Завинтване в метал

4.6
4.6 of 5

1337 брой гласове

  • 5
    1093
  • 4
    127
  • 3
    25
  • 2
    16
  • 1
    76