Skip to content

Работа с дюбели (част 2)

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Задаване на дълбочината

    Използвайте дълбокомера на бормашината, за да не пробиете прекалено дълбоки отвори. Ако вашата бормашина няма дълбокомер, може да нанижете ограничителен пръстен на свредлото и да затегнете винта, за да го фиксирате на необходимата дълбочина на пробиване. Ако нямате ограничителен пръстен, може да залепите парче цветна лепенка на точното място върху свредлото.

  2. Правилната комбинация от винт, дюбел и свредло

    Правилният избор на винт и дюбел зависи от теглото, което трябва да се поддържа, и от материала, от който е направена стената. Правилните комбинации от винтове, дюбели и свредла са показани по-долу.

  3. Универсални дюбели

    Тези дюбели са подходящи за всички видове повърхности и се предлагат в две разновидности. Ако дюбелът има яка в отворения си край, яката остава отвън около пробития отвор и не позволява на дюбела да потъне по-дълбоко в отвора. Дюбелът без яка може да се вкара по-дълбоко в стената или зад плочка. Предлагат се с диаметър от 5 до 14 мм.

  4. Месингов анкер

    Месинговият анкер е подходящ за всички видове материали с висока и нормална плътност. Веднъж вкаран в отвора, този дюбел не може да се върти, затова е подходящ за използване в дъски. Тези дюбели могат да се използват с болтове M6 и M8.

  5. Поставяне с чук

    Поставянето с чук ви позволява да работите много бързо – просто набивате дюбела и винта в пробития отвор – и готово. Тези сглобки са предназначени за нестроителни приложения, както и за дограма на прозорци с голяма дебелинана материала.
    Предлагат се с диаметър 5, 6 и 8 мм и с дължини до 120 мм.

  6. Къс дюбел за плоскости

    Тези дюбели са подходящи за дървени плоскости с дебелина 6 мм и нагоре.
    Те имат къс отварящ се сегмент и са предназначени за използване с винтове за плоскости от дървесни частици.
    Предлагат се с диаметър 8, 10 и 12 мм.

  7. Дюбел за гипсокартон

    Този дюбел има самонарязваща външна резба и може да се поставя направо със специално свредло, без първо да се пробива отвор. Подходящ е за използване с винтове за плоскости от дървесни частици с диаметър до 5 мм.

  8. Дюбел тип „пеперуда“

    Дюбелът тип „пеперуда“ има „крилца“, които се отварят при затягането му, и това го прави способен да издържа големи натоварвания. Тези дюбели не се въртят в отвора, когато затягате винта. Дюбелите тип „пеперуда“ могат да се използват в гипсокартон, фазер и подобни меки материали.
    Предлагат се с винтова резба M5 и M6.

  9. Дюбел за автоклавен клетъчен бетон

    Това е специален вид дюбел за газобетон и автоклавен клетъчен бетон. С тези дюбели трябва първо да пробиете отвор с по-малък диаметър, а след това да вкарате дюбела в отвора с чук.
    Предлагат се с диаметър 8, 10 и 14 мм.

  10. Химически анкери

    Химическите анкери се използват за монтаж на пръти с резба или анкерни пръти в бетон или зидария. Те използват капсула с бързосъхнеща свързваща смола, която фиксира пръта, и това ги прави способни да издържат големи натоварвания. Те са подходящи за използване в бетон и тухлена зидария и се предлагат във варианти от M8 до M16.
    Как се прави
    1 Пробийте прав отвор, малко по-голям от диаметъра на капсулата
    2 Издухайте праха от отвора, например със сламка за пиене
    3 Вкарайте капсулата в отвора
    4 Вкарайте в отвора пръта с резба или анкерния прът, при което капсулата ще се счупи
    5 Натиснете пръта с резба или анкерния прът колкото се може по-дълбоко в отвора, подравнете го и оставете свързващата смола да се втвърди. След като смолата се втвърди, можете да отрежете пръта до желаната дължина, ако е необходимо

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Работа с дюбели (част 2)

4.6
4.6 of 5

729 брой гласове

  • 5
    580
  • 4
    79
  • 3
    18
  • 2
    11
  • 1
    41