Skip to content

Построяване на курник

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Чертеж на кафеза за пилета

    Този кафез за пилета с формата на "А" побира от 3 до 4 кокошки. Избраната дължина ще зависи от броя на кокошките, които искате да гледате. Използвайте устойчива на атмосферни влияния дървесина, за предпочитане от одобрен от FSC клас. Тя е с екологична импрегнация и не се налага допълнителна обработка. Водоустойчивият шперплат, кофражният шперплат и импрегнираното дърво са добър избор.

  2. Основната конструкция

    Първата стъпка е да сглобите носещата конструкция на курника. Направете я от греди 44x44 мм, както е показано на чертежа. За да не се разцепва дървото при завинтването, най-добре е първо предварително да пробиете отворите за винтовете.

  3. Опори на конструкцията с форма на "А"

    Тези опори се правят под формата на триъгълник. Изрежете основата на триъгълника под ъгъл от 60°, а горната му част под ъгъл от 30°. След това затегнете долните ъгли на гредите с поцинковани винтове с дължина около 65 мм.

  4. Закрепване на опорите на конструкцията с форма на "А" към горната греда

    Направете основната конструкция на курника, като обедините трите рами с формата на "А" с горната греда. Внимавайте триъгълниците да са добре подравнени. Използвайте нивелир, за да проверите дали рамите с формата на "А" са вертикални, преди да затегнете горната греда на мястото ѝ.

  5. Централни напречни опори

    След това завинтете централните напречни опори с дължина около 76 см между подпорите на рамите с формата на "А". Използвайте нивелир, за да проверите дали напречните опори са прави, защото те трябва да поддържат пода на заслона.

  6. Подпорни греди

    Сега монтираме дългите греди, които служат и за ръкохватки отпред и отзад. При монтажа на дългите греди използвайте нивелир и осигурете цялата конструкция да е строго хоризонтална. След това монтирайте хоризонталните опори от двете страни.

  7. Под

    Отрежете парче шперплат – или най-добре кофражен шперплат – по размера и го завинтете на място към дългите греди и напречните опори.

  8. Покрив на заслона (задна страна)

    Следва задната страна на покрива на заслона. Тя се прави от припокриващи се дъски по 165x22 мм.

  9. Покрив на заслона (предна страна)

    Предната страна на покрива на заслона служи за вход. Първо завинтете дъска най-горе. След това под нея поставете дистанционен блок, за да можете да плъзнете отдолу покривния панел. Това ще гарантира, че панелът ще стои здраво на мястото си и ще пази от дъжд. За подвижния покривен панел направете рамка от летви 75x20 см, след което завинтете припокриващите се хоризонтални дъски на мястото им. При нужда можете да притегнете долната страна на покрива с въртящо се дървено трупче или болт.

  10. Задна част на курника

    Използвайте циркуляр или остър ръчен трион. Изрежете задната стена под същата триъгълна форма като подпората на рамата с формата на "А" и я завинтете на мястото ѝ.

  11. Използване на задната стена за врата

    Можете да използвате задния панел на заслона като допълнителен вход за заслона. За да направите това, използвайте две панти отдолу. След това завинтете окончателно на място предната част на покрива.

  12. Стъпала

    Направете няколко прости стъпала с напречни летви, завинтени на местата им, за да улесните кокошките за влизането и излизането от заслона. Не забравяйте да пробиете отворите предварително, за да не се сцепи дървото. Завинтете стъпалата за напречните опори на основната конструкция.

  13. Пръти за нощуване

    Диаметърът на прътите за нощуване ще зависи от големината на вашите кокошки. Монтирайте прътите за нощуване на около 15 см от пода. Прътите за нощуване не трябва да са обли, защото кокошките няма да могат да стоят сигурно на тях. Те трябва да са с квадратно или овално напречно сечение. Прътите за нощуване трябва да са средно около 5,5 см широки и 4 см дебели. Монтирайте хоризонтално най-дебелата част на пръта за нощуване, за да имат добра опора кокошките.

    Полог
    Във всеки курник трябва да има полог. Достатъчно голям е полог с размери 30x30 см и височина 40 см. В полога сложете слой пясък. Така, докато снасят, кокошките ще могат да кълват варовик и калцит, нужни им за оформяне на черупките на яйцата. Може да използвате и сено или слама, но трябва да ги сменяте редовно.

  14. Закачване на мрежата

    Поставете мрежата на кафеза за пилета и я фиксирайте с телени скоби или телчета. След това монтирайте декоративни ленти над мрежата, за да не се убодете на острите краища. Може да монтирате мрежата и преди подпорите, но така ще се затрудни монтирането на стъпалата.

  15. Постилане на пода

    Този кафез за пилета може лесно да се пренася из градината, за да не се отъпква земята на едно място. Най-доброто постилане на пода на заслона е с талаш, чист пясък или смес от двете. Ако предпочитате да използвате слама, осигурете тя да е винаги добре проветрена. Ако всеки ден разхвърляте зърно в сламата, кокошките ще поддържат проветрянето ѝ.

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Построяване на курник

3.6
3.6 of 5

620 брой гласове

  • 5
    286
  • 4
    99
  • 3
    60
  • 2
    40
  • 1
    135