Skip to content

Полагане на уплътнения

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Какъв тип уплътнители да използвате?

    Съставът на уплътнителя определя това, колко еластичен е той и колко бързо се втвърдява. Универсалният уплътнител е добър избор за обща употреба. За използване в баня или на други влажни места най-добрият избор е уплътнител, устойчив на плесени. С това се избягва почерняването на фугите с времето. Обърнете внимание, че някои типове уплътнители могат да се боядисват, а други – не.

  2. Уплътняване на връзките

    Не всички видове уплътнители са подходящи за всякакви приложения. Акрилните уплътнители например не са подходящи за използване със стъкло, фаянсови плочки и други гладки повърхности, докато силиконовите, тефлоновите и битумните уплътнители прилепват по-добре към битумни повърхности и покривни материали. В някои случаи адхезията може да бъде подобрена, като преди това се положи покритие от грунд.

  3. Боядисване на уплътнителя

    Повечето уплътнители се предлагат в бяло, сиво, черно, кафяво или са прозрачни. Може да изберете цвета, който най-добре отговаря на основната повърхност, иначе може да боядисате уплътнителя в същия цвят като тази повърхност. Най-напред проверете върху опаковката дали уплътнителят може да се боядисва. Ако имате намерение да боядисвате уплътнителя, не забравяйте, че самата боя не е еластична, така че тя може да се напука, ако връзката не е съвсем неподвижна.

  4. Окисляване

    Ако уплътнителят съдържа киселинни компоненти, основната повърхност може да се окисли. Това може да се случи при огледала, каменни или мраморни плочи, алуминий или мед. За да сте сигурни, че това няма да се случи, изберете уплътнител, несъдържащ киселини. Лесно може да проверите това, като помиришете дъното на флакона.

  5. Почистване на повърхността

    Ако искате да запълните пукнатина в ъгъла на стена, най-напред трябва да свалите целия рехав материал с триъгълен шабер или остра шпакла. След това почистете цепнатината с четка или прахосмукачка. Трябва да премахнете и всякакви остатъци от лепило, уплътнител или масло със спирт или обезмаслител.

  6. Предпазване

    Ако искате да постигнете максимално чист резултат, а не сте сигурни дали можете да положите уплътнителя в идеално права линия, особено на труднодостъпни места, най-добре е да използвате предпазна лента. Залепете лентата, така че да покрие линията на уплътнение от двете страни, и после махнете лентата, преди уплътнителят да изсъхне.

  7. Използване на флакона с уплътнител

    Използвайте макетно ножче, за да изрежете пломбата на флакона. След това отрежете връхчето на дюзата на апликатора, за да постигнете малко сечение на изтичащия уплътнител. Ако отрежете по-широка част от дюзата, сечението на изтичащия уплътнител ще бъде по-голямо. Направете ширината на дюзата 1–2 мм по-голяма от процепа, който трябва да бъде запълнен. След това заредете флакона в пистолета за уплътнител. Когато натиснете спусъка, дюзата на апликатора ще се напълни с уплътнител. Спрете веднага, когато уплътнителят се покаже от дюзата.

  8. Уплътняване

    Най-доброто работно положение е да държите пистолета с уплътнителя под ъгъл 45° и да издърпвате пистолета към себе си. За да положите уплътнителя акуратно, трябва да намерите подходящата скорост на работа. Ако движението е прекалено бавно, повърхността на уплътнителя ще се получи неравна и на бучки и ненужно ще изразходвате уплътнител. Ако движението е прекалено бързо, процепът няма да се запълни добре. Когато достигнете края на шева, отпуснете спусъка и натиснете бутона или лостчето на гърба на пистолета с уплътнителя. Това изпуска налягането, така че уплътнителят веднага ще спре да излиза. Ако не направите това, уплътнителят ще продължи да излиза от дюзата.

  9. Окончателна обработка на уплътнителния шев

    Намокрете пръста си с малко сапунена вода в чиния или ваничка и загладете шева. Сапунът не позволява уплътнителят да залепне по пръстите ви. Може да намокрите шева със сапунена вода и с пръскачка за растения. Премахнете останалите следи от уплътнител със сапунена вода. След като уплътнителят изсъхне, може да го премахнете с нож и твърда гъба. Предлагат се и специални шпакли и почистващи препарати за полагане и премахване на уплътнител.

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Полагане на уплътнения

4.3
4.3 of 5

649 брой гласове

  • 5
    398
  • 4
    146
  • 3
    32
  • 2
    20
  • 1
    53