Skip to content

Инструменти за пробиване

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Точната бормашина за конкретната задача

    С интелигентен дизайн и регулируема скорост, модерните бормашини са подходящи за широк диапазон от дейности. Можете да се справите с почти всякакъв вид пробиване, като използвате специалните свредла и аксесоари. Изберете бормашина, подходяща за конкретната задача: леки или тежки задачи по пробиване; пробиване на метал, дърво или зидария.

  2. Ръчна дрелка

    Най-простият вид бормашина е стандартната ръчна дрелка или свредел: тя е удобна за предварително пробиване на отвори за винтове. Първо завъртете дрелката наляво и надясно, докато върхът на свредлото потъне в дървото. След това завъртете дрелката надясно (по часовниковата стрелка), докато постигнете необходимата дълбочина.

  3. Ръчна дрелка маткап

    Тези дрелки не са толкова бързи, колкото електрическите, но са много по-леки и безшумни. Можете да използвате ръчната дрелка маткап, за да пробиете не много дълбоки отвори в дърво и други меки материали. Предимството на тези дрелки е, че можете да работите много точно, като използвате свредла, направени специално за тези инструменти.

  4. Стандартна електрическа бормашина

    Забиването на пирон в стената е достатъчно добро за много монтажни дейности. Но ако искате да монтирате по-тежки предмети, ще трябва да използвате винтове и бормашина. Стандартните електрически бормашини се предлагат във варианти с акумулатор или със захранване от мрежата. Предимството на акумулаторната (безжична) бормашина е това, че не се налага да сте близо до електрически контакт или да използвате удължителен кабел. Докато бормашините със захранване от мрежата (с кабел) не трябва да се зареждат и често са по-мощни.

  5. Ударни бормашини

    За обща употреба в или около дома, ударната бормашина е най-добрият избор. Тези бормашини имат ударен механизъм, с който пробиването на зидария е много по-лесно. Често те имат и ключ за изключване на ударния механизъм. Но тези бормашини не са особено подходящи за пробиване на бетон – тогава ще ви трябва перфоратор.

  6. Многофункционална бормашина

    Освен настройката за нормално пробиване, многофункционалната бормашина има и допълнителна ударна настройка за пробиване на бетон (за отвори до 10 мм). Това я прави истински многофункционален инструмент.

  7. Перфоратор

    Перфораторът е предназначен за тежки задачи по пробиване в бетон. Този вид бормашина е по-тежка от стандартната или ударната бормашина, така че не е толкова удобна за работа. Друго предимство на перфоратора е способността да използва длето за камък, което ви позволява да къртите цимент, камък или плочки.

  8. Бормашина на стойка

    Тази свободно стояща, вертикална бормашина на стойка е монтирана на колона или стойка, която насочва главата на бормашината. Самата колона е монтирана върху основа, която е фиксирана към работния плот или пода. Тази бормашина е идеална за пробиване на идеално прави отвори в отделни парчета дърво. Скоростта на бормашината на стойка обикновено може да се регулира с помощта на V-образен ремък, който може да се постави върху ролки с различен диаметър.

  9. Голяма или малка

    Мощността на бормашината зависи от номиналната мощност на мотора. Колкото по-голяма е номиналната мощност, толкова по-голям е диаметърът на свредлото и е по-твърд материалът, който може да се пробива. Мощността на мотора може да се използва и за задвижване на приставка смесител за разбъркване на боя, лепила, гипсови смеси и др.

  10. Център или шило

    Когато ще пробивате отвор, е важно свредлото да остане на място, когато започнете да пробивате. Възможно е свредлото да се плъзне встрани, когато се опитвате да пробивате в гладка повърхност, като фаянс или плочки. Решението е да пробиете малка дупчица в плочката или друга повърхност, така че свредлото да остане на място. За дърво и други меки материали това може да се направи лесно с шило. За зидария или метал е най-добре да използвате център.

  11. Дълбочина и скорост на пробиване

    Можете предварително да зададете дълбочината на пробиване с помощта на дълбокомера, с който често са оборудвани бормашините, по стандарт. Така ще избегнете неволно пробиване през цялата стена или обработван детайл. Можете също да нанижете ограничителен пръстен на свредлото и да го фиксирате на желаната дълбочина. Парче цветна лепенка върху свредлото също върши работа.
    Добре е да регулирате скоростта на бормашината (об./мин.) според твърдостта на материала. Изберете висока скорост за пробиване в меки материали, като дърво, пластмаса и алуминий. Или изберете ниска скорост за пробиване в твърди материали, като стомана, зидария или бетон. Колкото по-тънко е свредлото, толкова по-висока скорост можете да използвате. Ако използвате перфоратор за пробиване в зидария или бетон, скоростта не е толкова важна, тъй като това, което в действителност извършвате, е къртене. Внимание: ако скоростта на пробиване в дърво е прекалено висока, има риск от прогаряне на дървото.

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Инструменти за пробиване

3.8
3.8 of 5

121 брой гласове

  • 5
    68
  • 4
    16
  • 3
    9
  • 2
    4
  • 1
    24