Skip to content

Грижи и поддръжка на градинските инструменти

Да възложите на друг да свърши работата вместо вас може да се окаже скъпо. Но ако подходите правилно, можете да свършите много неща и сами. Ще спестите време и пари, като използвате полезните инструкции "стъпка по стъпка", които ще намерите в сайта на SKIL. Тези инструкции "стъпка по стъпка" са разделени в категории, свързани с различните видове работи в и около дома, и ви дават ясни обяснения "от А до Я".Просто щракнете върху една от нашите инструкции "стъпка по стъпка" и ще можете да започнете веднага!

  1. Подреждане на градинските инструменти

    Отнасяйте се грижовно при прибирането на градинските инструменти и оборудване след употреба. Някои инструменти може да се затъпят, ако бъдат оставени легнали на пода. Острите инструменти са по-безопасни и по-лесни за използване. Непременно поддържайте всички инструменти чисти и сухи, за да не ръждясват.

    Много инструменти са снабдени със специални системи за съхраняване, които трябва да се монтират на стена или да се подредят в бараката. Инструментите на SKIL например са с конструкция "Easy Storage", която позволява лесното им подреждане след употреба, без изобщо да заемат много място. Трябва да използвате такива системи, като внимавате да не поставяте инструментите много близо един до друг.

  2. Почистване на градинските инструменти

    След използване винаги изключвайте инструмента от контакта или изваждайте батерията му, след което го почиствайте основно. Почистете с четка и отмийте всички замърсявания, след което с парче плат нанесете малко масло върху инструмента. Смазвайте редовно метала със смазочно масло с общо предназначение или за метал. Два пъти в годината смазвайте дървените дръжки с ленено масло.

    След почистване винаги подсушавайте добре инструментите си, за да ги предпазите от ръжда. Ако след време забележите ръжда, можете да я премахнете с фина шкурка. 

  3. Основно почистване на инструментите за подрязване

    Особено важно е да почиствате основно инструментите за подрязване. Така ще избегнете пренасяне на бактерии и болести от едно растение на друго. След всяко подрязване почиствайте смолата и мъзгата с миялен препарат или бензин. След това с парче плат нанесете смазочно масло за метал върху остриетата и, ако е необходимо, напръскайте с масло движещите се части и пантите, за да ги разхлабите.

  4. Поддържане на градинските инструменти остри

    Използвайте правилното приспособление за всяка операция. За вашата безопасност и удобство инструментите трябва да се поддържат колкото може по-остри. Инструментите ви за подрязване ще се затъпят, ако са покрити с пясък или ако се опитате да подрязвате прекалено дебели клони. Сменяйте редовно режещите листове и винаги точете лозарските ножици и ножиците за клони с брус или пила за кирки в началото или края на сезона. 

  5. Грижа за инструментите

    Също така се грижете добре за оборудването си, например електрическата косачка или градинския надробител, за да избегнете опасни ситуации. След употреба винаги проверявайте градинското оборудване за огънати, счупени или повредени части. Имайте предвид, че колкото и да е малка повредата или пукнатината, винаги може да ви постави в опасна ситуация. Ако някой от градинските ви инструменти се счупи, не се опитвайте да го поправите сами. Занесете го при професионалист.

Оценка

Оценете тази стъпка по стъпка описание.

Грижи и поддръжка на градинските инструменти

4.1
4.1 of 5

68 брой гласове

  • 5
    46
  • 4
    7
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    12